Máme pro vás nové nicsalt liquidy Aroma King. Výrazné a nezapomenutelné příchutě, všechny skladem s okamžitým dodáním!

Vaping je až o 95 procent bezpečnější než kouření

chlap s čepkou

Britská vláda spouští novou kampaň, v níž se snaží své občany přesvědčit, že takzvaný vaping je mnohem méně škodlivější než klasické kouření cigaret. Národní organizace veřejného zdravotnictví Public Health England (PHE) tvrdí, že vaping je až o 95 procent bezpečnější než klasický tabák. Zprávu přinesl server The Guardian.

Ke svému stanovisku PHE vydala krátké video, na němž zobrazuje černé plíce těžkého kuřáka v kontrastu s malou usazeninou na plících člověka, který přijímá nikotin skrze e-cigarety.

"Bylo by tragické, kdyby tisíce kuřáků, kteří mohou s kouřením skoncovat s pomocí používání e-cigaret, bylo od toho odrazeno kvůli nepravdivým obavám o své zdraví. Musíme je ujistit o tom, že přechod na e-cigarety by pro ně byl méně škodlivou variantou než kouření," prohlásil ředitel PHE John Newton.

I přes dlouhodobé snažení organizace ale veřejnost e-cigaretám stále nevěří. Přes 40 procent lidí ve Velké Británii si myslí, že jsou stejně škodlivé jako cigarety nebo si nejsou jisti. To má pravděpodobně na svědomí fakt, že studií zabývajících se e-cigaretami vzniká příliš hodně a každá má trochu jiný závěr.

Univerzita v Birminghamu například v srpnu prezentovala svůj výzkum, ze kterého vyplynulo, že vaping škodí buňkám v plicích. A i když vědci ve zprávě tvrdili, že podle nich nejsou e-cigarety tak škodlivé jako ty klasické, připustili, že po dvaceti, třiceti letech jejich užívání se mohou dostavit negativní zdravotní účinky.

"Lidé nevědí, komu mají věřit, a tak věří tomu, co jim z osobního hlediska vyhovuje nejlépe," říká Martin Dockrell z PHE z programu na kontrolu tabáku. Podle něj zkrátka silní kuřáci raději uvěří tomu, že e-cigarety jsou stejně škodlivé, než aby se pokusili s kouřením přestat.

Problém s mladistvými

Velké starosti s užíváním e-cigaret panuje například v USA, kde se vaping stává hodně populárním mezi mladistvými. V jednom městě v Massachusetts dokonce zakázali samoobslužným prodejnám jejich prodej.

PHE však ujišťuje, že ve Velké Británii mají tuto situaci více pod kontrolou díky přísnějším regulacím ze strany státu. V roce 2015 sice počet mladých lidí využívajících e-cigarety vzrostl, poté se ale zastavil. Kromě toho e-cigarety na Britských ostrovech obsahují menší množství nikotinu než ty v USA. "Nejsou žádné studie, které by ukazovaly, že vaping má za následek růst používání tabáku mezi mladými lidmi ve Velké Británii," potvrzuje Dockrell.

PHE se dále ve svém snažení o pozitivní přijímání e-cigaret opírá o úspěšnou statistiku: 65 až 68 procent kuřáků, kteří se rozhodli vyzkoušet vaping, už u něj zůstalo a s klasickým kouřením přestalo. "Pokud se snažíte s kouřením skoncovat, tak vám náš osobní plán, který je on-line dostupný zdarma, pomůže najít tu správnou náhradu, jež vám bude vyhovovat," vyzývá kuřáky Newton. Onou náhradou myslí buď samotné e-cigarety, nebo různé náhražky nikotinu, jako jsou náplasti a žvýkačky.

Zdroj: www.tyden.cz