AKCE: Doručení na výdejní místa PPL za pouhých 35 Kč!! Při nákupu od 1 000 Kč je veškerá doprava u nás samozřejmě zcela ZDARMA!

Kouření, E-cigareta, Iqos, vodní dýmka - míra škodlivosti

 

Kouření, Iqos, Glo, VapingKouření je nemoc. U pacienta máme rekord 120 cigaret denně. IQOS je škodlivý a závislost dle pacientů větší.– popisuje profesorka Eva Králíková.

Kolik let života kuřák ztratí? Je podle profesorky Evy Králíkové zdravější variantou kouření elektronická cigareta anebo zahřívaný tabák v IQOS? Jaká je zde míra závislosti? Co vás čeká v poradně pro odvykání kouření? A jsou škodlivé vodní dýmky?

Prof. MUDr. Eva Králíková, CSc. vede Centrum pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze na Karlově náměstí. Je předsedkyní Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku. Její specializací je epidemiologie, prevence a léčba závislosti na tabáku.


„K nám přijdou výhradně lidé, kteří chtějí přestat kouřit. Léčíme je pouze ambulantně, i když ve světě existuje několik pracovišť, kde je možná hospitalizace. Bohužel kouření není ani tak zlozvyk, ale nemoc, která má svoji diagnózu. Naši práci hradí pojišťovna, případné léky je třeba koupit v lékárně, ale pojišťovna na ně většinou přispívá. První návštěva je na hodinu. Jde o diagnostiku včetně diagnostiky deprese. Pak se pacienti objednají na intervenci. Mluvíme o tom, jak nesáhnout po cigaretě, jak nepřibrat, jak zvládnout stres. A nakonec se domluvíme na nějakých lécích, protože naši klienti jsou silně závislí na tabáku.“ – říká profesorka Eva Králíková.

„Rekord máme u pacienta 120 cigaret denně. Šlo o podnikatele, který pracoval doma a kouřil u počítače. Bylo mu kolem čtyřiceti let. Někdo dokáže přestat sám, ale neznamená to, že ten, kdo to nedokáže, je slaboch. Není to neschopnost, ale je to závislost. Jeden a půl milionu lidí si u nás kupuje něco, co nechce.“ – dodává profesorka Eva Králíková. 

"Výrobci cigaret musí získat zákazníky k závislosti dříve než dostanou rozum. Dospělý člověk již většinou kouřit nezačíná."

"Iqos je výrobek na bázi zahřívaného tabáku stejně jako Glo. Speciálně upravený tabák, který se zahřívá na teplotu těsně pod teplotou hoření, tj. asi na 300-350°C. Proces, který tam probíhá, není hoření, ale tlení. Tlející tabák produkuje rovněž toxické látky. Některých z nich je mnohem méně než v běžném cigaretovém kouři, ale některých je tam naopak zase více.


Elektronická cigareta naopak neobsahuje tabák, je to tekutina na bázi čistého nikotinu. Při zahřátí na nějakých 100-150°C produkuje aerosol, který vaper vdechne, vydechne a následně se rozplyne. Riziko je tam tedy velmi malé a v porovnání s Iqos mnohem menší.
"


Podívejte se na video, kde Prof. MUDr. Eva Králíková, CSc. hovoří o kouření, Iqos, Glo, elektronických cigaretách, vodní dýmce a o tom, co je nejméně rizikové a téměř neškodné a co naopak. Přehrát video

 


Zdroj: XTV