Nové LIO e-liquidy LIO liqid salt jen za 199 Kč! Vyvážený poměr 45/55, 16 mg nikotinu.

Jak správně vybrat e-cigaretu

Uvažujete o přechodu z klasických cigaret na elektronické cigarety, ale nejste si jistí, jakou e-cigaretu zvolit? Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, na co vše se při výběru zaměřit, abyste našli ideální e-cigaretu, která bude odpovídat vašim představám a požadavkům.

Obsah:

Jaké existují typy e-cigaret a pro jaký se rozhodnout?

Začněme krátkým představením dostupných typů elektronických cigaret a jejich výhod a  nevýhod:

  • POD systémy: Ideální e-cigarety pro začátečníky? POD systémy, které se skládají z baterie a vyměnitelné, plnitelé cartridge. Jejich výhodou jsou malé rozměry a snadné použití i údržba, nevýhodou je však menší kapacita baterie a cartridge. Existují dva typy těchto zařízení, a sice otevřené a uzavřené POD systémy. Téměř všechny běžné POD systémy na trhu patří k otevřeným POS systémům, jinými slovy umožňují doplňovat liquid dle vlastního výběru. Uzavřené POD systémy používají předplněné cartridge, které se po vyprázdnění celé vyměňují.
  • Pen-style e-cigarety: Jedná se o e-cigarety, které svým tvarem připomínají pero. K jejich hlavním výhodám patří kompaktní rozměry a jednoduché ovládání. Nevýhodou jsou ale omezené možnosti nastavení výkonu. 
  • BOX mody: BOX mody jsou robustnější zařízení s hranatým tvarem, která umožňují pokročilé nastavení výkonu a dalších parametrů. Jsou oblíbené mezi tzv. DIY vapery, kteří si rádi přizpůsobují nastavení podle vlastních preferencí. BOX mody totiž umožňují například upravit výkon nebo použít různé režimy nastavení. Ze všech variant elektronických cigaret navíc poskytují nejvyšší výkon a nejdelší výdrž baterie. Kvůli větším rozměrům a vyšší hmotnosti jsou však méně praktické pro každodenní přenášení. 
  • Jednorázové e-cigarety: Jak už jejich název napovídá, mají podobu zařízení určených k  jednorázovému použití. Po vyčerpání náplně nebo baterie se celé zařízení vyhodí. Díky své jednoduchosti a bezúdržbovosti jsou ideální pro začátečníky nebo příležitostné uživatele. Jednorázové elektronické cigarety jsou dostupné v několika příchutích. 
  • DIY atomizéry: DIY atomizéry jsou určeny pro uživatele, kteří si chtějí sami navinout spirálky a osadit je vatou. Tento přístup umožňuje větší přizpůsobení a často i úsporu nákladů.

Jaký zvolit styl potahování (MTL vs. DL)?

Ve světě vapování existují dva hlavní styly potahování, a sice MTL (Mouth To Lung) neboli potah pusa-plíce a DL (Direct Lung), tedy přímý potah do plic.

„V případě MTL potahování nejdříve nasajete páru do úst a následně ji vdechnete do plic, jedná se o způsob podobný kouření klasických cigaret. Výhodou je, vzhledem k menší produkci páry, nižší spotřeba e-liquidu, možnost použít e-liquid s vyšším obsahem nikotinu a delší životnost baterie vzhledem k nižšímu výkonu. V porovnání s DL je však tento styl spojený s méně intenzivní chutí a menší produkcí páry,“ říká Tomáš Valach, majitel vapoo.cz.

U DL stylu páru vdechujete přímo do plic, podobně jako u dýchání nebo při používání vodní dýmky. Tento styl potahování je oblíbený mezi lidmi, kteří preferují výraznější chuťový zážitek a větší množství páry. Počítat je třeba s vyšší spotřebou e-liquidu, rychlejším vybíjením baterie a nižší koncentrací nikotinu.

Na pomezí MTL a DL se nachází styl vapování RDL (Restricted Direct Lung). Spočívá v tom, že se pára potahuje přímo do plic, ale s omezenějším průtokem vzduchu než u klasického DL, což vede k utaženějšímu a kontrolovanějšímu potahu. 

 5_1

Výběr typu baterie – integrovanou, nebo vyměnitelnou?

Při výběru e-cigarety je také třeba zvážit typ baterie a její kapacitu. Existují dva hlavní typy baterií – integrované (vestavěné) a vyměnitelné.

Integrované baterie, které jsou pevně zabudované do těla e-cigarety, se nabíjejí přímo prostřednictvím USB kabelu připojeného k zařízení. Zařízení s integrovanými bateriemi bývají menší a lehčí. Výhodou je i to, že se nemusíte starat o výměnu baterie, stačí zařízení pravidelně nabíjet. Životnost baterie je ale omezena určitým počtem nabíjecích cyklů a po jejich vyčerpání je třeba zařízení vyměnit.

Vyměnitelné baterie je možné z e-cigarety jednoduše vyjmout a nahradit jinými. Možnost výměny baterie prodlužuje celkovou životnost zařízení. Pokud u sebe navíc budete nosit náhradní baterie, můžete je v případě potřeby vyměnit a nemusíte tak čekat na dobití. Nevýhodou však je, že zařízení s vyměnitelnými bateriemi bývají obvykle větší a těžší.

Jak vliv má na výdrž e-cigarety kapacita baterie?

Kapacita baterie, která se měří v miliampérhodinách (mAh), přímo ovlivňuje dobu, po kterou je možné e-cigaretu používat na jedno nabití. Pro začátečníky a méně náročné uživatele mohou být dostačující baterie s nižší kapacitou okolo 1000 mAh, pro pokročilé uživatele je však vhodnější vyšší kapacita baterie nad 2000 mAh.

7

 

Jak zvolit správný e-liquid?

Na zážitek z vapování má významný vliv výběr liquidu. Na co vše se při jeho volbě zaměřit?

Obsah nikotinu

Přesný výběr obsahu nikotinu závisí na vašich individuálních potřebách a preferencích. Obecně se doporučuje volit sílu nikotinu dle vašich předchozích kuřáckých návyků:

  • 0 mg/ml: Pro ty, kteří nekouřili nebo chtějí vapovat bez nikotinu
  • 3–6 mg/ml: Pro lehké kuřáky (méně než 10 cigaret denně)
  • 9–12 mg/ml: Pro středně silné kuřáky (10–20 cigaret denně)
  • 16–20 mg/ml: Pro silné kuřáky (více než 20 cigaret denně)


Jaké existují typy nikotinu?

V e-liquidech se používají různé typy nikotinu. Každý z nich má specifické vlastnosti, které ovlivňují zážitek z vapování. Setkat se můžete s freebase nikotinem, tedy čistou formou nikotinu běžně používanou v tradičních e-liquidech. Další variantou jsou nikotinové soli, které vznikají kombinací nikotinu s organickými kyselinami. Součástí freebase nikotinu nebo nikotinových solí může syntetický nikotin, který se vyrábí laboratorně nepochází tedy z tabákových rostlin.

 

Poměr PG/VG

„E-liquidy se skládají z propylenglykolu (PG) a rostlinného glycerinu (VG). Poměr těchto složek ovlivňuje vlastnosti liquidu. Pokud převládá PG, je chuť intenzivnější a konzistence je řidší, je tak vhodnější pro zařízení s menším výkonem a potahování pusa-plíce. V případě vyššího podílu VG dochází k větší produkci páry. Konzistence je hustší a e-liquid je tak vhodný pro výkonnější zařízení a přímé potahování do plic,“ vysvětluje Tomáš Valach, majitel vapoo.cz.

TIP: Začátečníkům se často doporučuje poměr PG a VG 50/50, který je spojený s vyváženým zážitkem.

 

Příchuť 

Výběr příchutě závisí zcela na vašich preferencích. Pro ty, kteří preferují chuť tabáku, jsou určeny tabákové příchutě. Běžné jsou také ovocné, mentolové, chladivé, nápojové, dezertové a sladké příchutě, jako je čokoláda, karamel či vanilka. O dostupných příchutích se více dozvíte v tomto článku

 6

Péče o e-cigarety aneb údržba a životnost žhavících hlav

Pro zajištění optimálního výkonu a prodloužení životnosti e-cigarety je důležitá správná péče o její komponenty, zejména žhavicí hlavu. Životnost žhavící hlavy se pohybuje od 1 do 3 týdnů. Vyměnit byste ji měli vždy, když zaznamenáte příznaky opotřebení v podobě pocitu “spáleniny”, snížené produkce páry, změny chuti e-liquidu, bublání nebo prskání e-liquidu při potahu nebo protékání e-liquidu z atomizéru. Jak žhavící hlavu vyměnit?

  1. Starou žhavicí hlavu odšroubujte z atomizéru.
  2. Našroubujte novou hlavu.
  3. Před prvním použitím přímo na vatu uvnitř nové žhavicí hlavy nakapejte několik kapek e-liquidu, abyste předešli suchému potahu.
  4. Naplňte nádržku e-liquidem zhruba do 90 % její kapacity. Nepřeplňujte ji, aby nedošlo k úniku nebo přetékání.
  5. Po naplnění nechejte e-cigaretu stát alespoň 10 minut, aby vata plně nasákla e-liquidem a předešlo se tak spálení žhavicí hlavy. 
  6. Začněte vapovat s menším výkonem a postupně ho zvyšujte.  

TIP: Při každé výměně žhavicí hlavy nebo při změně příchutě e-liquidu doporučujeme čistit atomizér. Pravidelně byste měli také čistit a kontrolovat kontakty mezi baterií a atomizérem.Více o péči o vaše vapo zařízení se dozvíte tady

 

Doporučení pro bezpečné používání e-cigaret

Pro bezpečné používání e-cigaret používejte pouze originální nabíječky a nabíjejte zařízení pod dohledem. Při nákupu myslete na to, že mnoho výrobců, a to zejména u POD systémů, nenabízí nabíječku v balení, ale pouze USB kabel. Baterie skladujte na suchém místě při pokojové teplotě a chraňte je před extrémními teplotami a slunečním zářením. Baterie pravidelně kontrolujte a v případě defektu je vyměňte. Zabraňte také tomu, aby se dostaly do kontaktu s kovovými předměty, jako jsou klíče nebo mince.

 8

 

Jsou e-cigarety méně zdraví škodlivé než klasické cigarety?

Vlivem vapování na zdraví se zabývala celá řada výzkumů, které naznačují několik potenciálních zdravotních přínosů při přechodu z kouření na vapování:

  • Ze studie publikované v Respiratory Research vyšlo, že jsou uživatelé elektronických cigaret vystaveni menšímu množství toxických látek než kuřáci klasických cigaret.
  • Některé studie naznačují, že e-cigarety mohou být účinným nástrojem při odvykání kouření. Dle článku zveřejněného v American Journal of Public Health mohou e-cigarety dospělým pomoci přestat kouřit, pokud jsou používány jako náhrada klasických cigaret.
  • Přechod na e-cigarety může vést k poklesu rizika některých onemocnění spojených s kouřením. Studie publikovaná v Neurology International například zjistila, že uživatelé elektronických cigaret mají nižší výskyt mrtvice ve srovnání s kuřáky tradičních cigaret.

Porovnání ceny klasických cigaret a elektronických cigaret

Další výhodou e-cigaret v porovnání s klasickými cigaretami je skutečnost, že jsou podstatně levnější. Pojďme se blíže podívat na to, kolik můžete i vy ušetřit při přechodu na vaping. V roce 2025 se průměrná cena krabičky s 20 kusy cigaret pohybuje okolo 150 Kč. Pokud byste tedy denně vykouřili jednu krabičku, ročně byste za cigarety zaplatili zhruba 54 750 Kč.

A cena elektronických cigaret?

Kvalitní e-cigaretu, například SMOK Nord GT Pod Kit, pořídíte za cenu okolo 800 Kč. K pořizovací ceně je samozřejmě nutné přičíst náklady za náplně. Cena e-liquidů se pohybuje okolo 160 Kč za 10 ml, přičemž průměrná spotřeba je zhruba 2 ml e-liquidu denně, což odpovídá cca jedné krabičce klasických cigaret (20 kusů). Měsíční náklady na náplně by se tak pohybovaly okolo 960 Kč, což je 11 520 Kč ročně. Zapomenout nesmíme ani na žhavicí hlavy, které stojí zhruba 100 Kč za kus a měly by se měnit zhruba každé dva týdny, za rok by tak přišly na 2 600 Kč (26 kusů).  Když k tomu přičteme částku za vstupní náklady v podobě pořízení e-cigarety, dostaneme se na částku 14 920 Kč za rok.

Sečteno podtrženo: E-cigarety jsou více než 3krát levnější

Pokud se rozhodnete pro přechod z klasických cigaret na elektronické cigarety, čeká vás odměna v podobě roční úspory více než 39 800 Kč. Za deset let byste tak dokázali ušetřit takřka půl milionu korun.

Doufáme, že máte díky našemu návodu na výběr e-cigarety lepší představu o tom, jaká volba pro vás bude tou pravou. Pokud máte jakékoliv otázky, neváhejte využít náš chat. Rádi vám s výběrem pomůžeme.