AKCE: Doručení na výdejní místa PPL za pouhých 35 Kč!! Při nákupu od 1 000 Kč je veškerá doprava u nás samozřejmě zcela ZDARMA!

E-cigarety od A do Z: Detailní pohled na jejich součásti a funkčnost

Elektronické cigarety, často zkráceně nazývané e-cigarety nebo vaporizéry, se staly populární alternativou k tradičnímu kouření. I když se zdají jednoduché, jejich vnitřní fungování je složité a zahrnuje několik klíčových komponentů, které společně vytvářejí inhalovatelný aerosol. V tomto článku si podrobněji vysvětlíme jednotlivé části elektronické cigarety a jejich funkce.

E-cigarety od A do Z
Zdroj: https://unsplash.com/photos/a-person-holding-a-lighter-in-their-hand-u764n8eDZrY

1. Baterie

Baterie je srdcem elektronické cigarety. Její hlavní úlohou je dodávat energii do ostatních částí zařízení. Existují dva hlavní typy baterií používaných v e-cigaretách:

 • Integrované baterie: Tyto baterie jsou vestavěné do zařízení a nelze je snadno vyměnit. Obvykle se nabíjejí přes USB kabel a jejich kapacita se pohybuje od několika set do několika tisíc mAh (miliampérhodin).

 • Vyměnitelné baterie: Tyto baterie lze vyjmout a vyměnit. Nejčastěji se jedná o baterie typu 18650, které jsou známé svou vysokou kapacitou a výkonem. Výměnitelné baterie poskytují větší flexibilitu, protože uživatelé mohou mít náhradní baterie a vyměňovat je podle potřeby.

Životnost a bezpečnost: Kvalita baterie je zásadní pro bezpečnost a výkon elektronické cigarety. Je důležité používat pouze baterie doporučené výrobcem a dbát na správné nabíjení, aby se předešlo přehřátí nebo výbuchu.

2. Atomizér

Atomizér je komponenta, která mění e-liquid na inhalovatelný aerosol. Jeho klíčovou součástí je spirálka, která se zahřívá a odpařuje e-liquid. Existují různé typy atomizérů:

 • Clearomizéry: Jsou nejběžnější a zahrnují průhlednou nádržku na e-liquid, což umožňuje uživatelům vidět zbývající množství kapaliny. Clearomizéry jsou jednoduché na použití a údržbu.

 • Cartomizéry: Tyto atomizéry kombinují nádržku a spirálku do jednoho komponentu. Často jsou jednorázové a jednodušší než clearomizéry.

 • RDA (Rebuildable Drip Atomizer): Tento typ atomizéru vyžaduje manuální doplňování e-liquidu na spirálku. Je populární mezi pokročilými uživateli, kteří si rádi upravují své zařízení pro maximální výkon.

Spirálky a knoty: Spirálka je zahřívací element, který může být vyroben z různých materiálů, jako je kanthal, nerezová ocel nebo nikl. Knoty, obvykle vyrobené z bavlny, absorbují e-liquid a přivádějí ho ke spirálce.

3. Nádržka

Nádržka, také známá jako tank, je část, která uchovává e-liquid. Nádržky se liší velikostí a materiálem. Nejčastěji se používají nádržky z plastu nebo skla, přičemž skleněné nádržky jsou obvykle odolnější vůči korozivním e-liquidům.

Kapacita: Kapacita nádržky se může pohybovat od 1 ml do 8 ml nebo více. Větší nádržky vyžadují méně časté doplňování, ale mohou udělat zařízení těžším a méně přenosným.

4. Mouthpiece (náústek)

Náústek je část, přes kterou uživatel inhaluje vytvořený aerosol. Náústky mohou být vyrobeny z různých materiálů, jako je plast, kov nebo delrin. Design náústku ovlivňuje pohodlí a zážitek z vapování.

Typy náústků:

 • 510: Standardní velikost náústku, která je kompatibilní s většinou zařízení.
 • 810: Větší náústky, často používané u zařízení s vyšším výkonem pro větší produkci páry.

5. Chipset (řídicí jednotka)

Chipset je elektronická část zařízení, která řídí všechny funkce e-cigarety. Moderní chipsety umožňují různé nastavení, jako je regulace výkonu, nastavení teploty a ochranné funkce proti přehřátí nebo zkratu.

Pokročilé funkce: Některé e-cigarety nabízejí funkce jako nastavení křivky výkonu, paměťové režimy a dokonce i Bluetooth konektivitu pro ovládání přes mobilní aplikace.

6. Tlačítko pro spuštění (Fire button)

Tlačítko pro spuštění je část, kterou uživatel stiskne, aby zahájil proces vapování. Tento komponent aktivuje baterii, která následně ohřívá spirálku v atomizéru.

Bezpečnostní funkce: Mnoho moderních zařízení má bezpečnostní funkce, jako je automatické vypnutí po několika sekundách nepřetržitého stisknutí, aby se zabránilo přehřátí.

7. Displej

Displej poskytuje uživateli informace o nastavení a stavu zařízení. Na displeji se mohou zobrazovat údaje jako úroveň nabití baterie, aktuální výkon, odpor spirálky a další nastavení.

Typy displejů: Některé e-cigarety mají jednoduché LED indikátory, zatímco pokročilejší modely mohou mít plně barevné OLED displeje s vysokým rozlišením.

8. E-liquid

E-liquid je kapalina, která se odpařuje a vytváří aerosol. Skládá se z několika složek:

 • Propylenglykol (PG): Zajišťuje lepší přenos chuti a "hit" do krku.
 • Glycerin (VG): Produkuje hustou páru a je sladší.
 • Nikotin: Volitelná složka, která může být v různých koncentracích.
 • Aromata: Dodávají e-liquidu různé příchutě, od ovocných až po tabákové.

Elektronické cigarety jsou složité zařízení složené z mnoha částí, které musí spolupracovat, aby poskytly uživateli požadovaný zážitek. Porozumění jednotlivým komponentům vám může pomoci lépe využít vaše zařízení, vybrat si správný model a zajistit bezpečné a efektivní vapování.

FAQs

1. Jak často bych měl měnit spirálku v atomizéru?

 • Spirálku byste měli měnit přibližně každé 1 až 2 týdny, v závislosti na frekvenci používání a typu e-liquidu.

2. Mohu použít jakýkoliv e-liquid v mé e-cigaretě?

 • Ne, měli byste používat e-liquidy, které jsou kompatibilní s vaším zařízením a spirálkou. Vysoké VG e-liquidy mohou být nevhodné pro některé typy atomizérů.

3. Proč můj displej nefunguje správně?

 • Displej může mít problém kvůli nízké baterii, poškození nebo softwarové chybě. Zkontrolujte baterii, restartujte zařízení nebo se obraťte na výrobce pro další pomoc.