AKCE: Doručení na výdejní místa PPL za pouhých 35 Kč!! Při nákupu od 1 000 Kč je veškerá doprava u nás samozřejmě zcela ZDARMA!

Jakou vybrat náplň (e-liquid)

TPD regulaceNa co si dávat pozor

Na začátek si řekněme něco o tom, jak by měly liquidy do elektronických cigaret vlastně vypadat, resp. jak by měly být dle zákona označeny, abyste měli zaručeno, že se jedná o originální liquidy bez jakéhokoli bezpečnostního rizika.

Na balení, tj. na krabičce či lahvičce samotné musí být výstražné značení, tedy výstražný trojúhelník (tato povinnost se netýká pouze liquidů bez nikotinu, tj. s obsahem nikotinu 0mg), dále složení liquidu, číslo šarže, min. trvanlivost a označení výrobce. Na víčku lahvičky musí být dětská pojistka a odtrhávací proužek. Ten však může být nahrazen ochranným celofánem, kterým je lahvička obalena. Obojí slouží k tomu, aby bylo jasné, že se do lahvičky nikdo před vámi nedostal a že je tedy bezpečná. Dále by mělo být na lahvičce označení síly nikotinu, která se dle zákona může pohybovat v rozpětí od 0mg po 20mg nikotinu, což je u nás maximální povolená úroveň nikotinu na 1ml liquidu.  Omezení se týká také objemu liquidu. Povoleny jsou pouze lahvičky o objemu do 10ml, jedinou výjimku tvoří dle zákona báze, určené k míchání liquidů, které neobsahují žádný nikotin.

 

nikotin v liquiduJaký obsah nikotinu zvolit

Nyní již se budeme věnovat tomu, co Vás zajímá při výběru správného liquidu nejvíce, a tím je samotný obsah neboli síla nikotinu v liquidu. Vše vychází de facto z toho, kolik a jakých cigaret dnes kouříte. Při volbě síly nikotinu liquidu si tedy musíte zodpovědět tyto dvě základní otázky:

 
     1. Jak silný kuřák jste, tzn. kolik cigaret denně zhruba vykouříte

    2. Jak silné cigarety kouříte, tzn. jestli kouříte cigarety s nízkým obsahem nikotinu nebo s vysokýmPodle odpovědí na tyto otázky je pak potřeba zacílit liquid do e-cigarety, který si zvolíte. Pokud jste např. silný kuřák, tj. vykouříte např. 20 silných cigaret denně, pak by Vás náplň do e-cigarety o nízké síle nikotinu jistě neuspokojila a brzy byste se vrátili zpět ke kouření klasických cigaret.

Pokud tedy kouříte cca do 10ti středně těžkých až těžkých cigaret denně, měli byste se při volbě liquidu pohybovat někde kolem 12mg, ale klidně můžete zkusit i sílu 18mg.

Na začátku doporučuji raději o něco málo silnější úroveň nikotinu než slabší, a to z důvodu, aby Vás neodradila skutečnost, že necítíte tak silný hit, na který jste zvyklí. Musíte dát Vašemu mozku čas na to, aby přijmul ten fakt, že i z nikotinu v liquidu můžete uspokojit svou potřebu.

Postupně můžete sílu nikotinu trochu snižovat, úroveň kolem 12mg nikotinu by pro Vás měla být dostačující.

Pokud kouříte lehčí cigarety, pak byste se měli pohybovat někde kolem 6-8mg nikotinu. Opět platí, že na samém začátku byste měli začít raději s trochu silnějším liquidem než slabším.

Pokud se pohybujete kolem 15ti cigaret denně, pak pokud kouříte lehčí cigarety, měli byste se u e-cigaret pohybovat kolem síly 12mg nikotinu, pokud spíše středně těžké až těžké cigarety, pak kolem 16-18mg nikotinu.

Pokud vykouříte denně běžně celou krabičku cigaret a více, tzn., že jste silný kuřák, pak už nemá smysl přemýšlet nad ničím nižším než je 18-20mg nikotinu v ml e-liquidu. Díky zákonnému omezení je to, jak jsem se již zmínil výše, nejvyšší úroveň nikotinu, která se u nás může prodávat, tato síla by Vám ale měla stačit.

No a pokud jste spíše občasný kuřák nebo vykouříte cca 5-6 cigaret denně, pak Vám bude stačit úroveň nikotinu kolem 3mg, občas můžete zkusit sáhnout i po liquidech bez nikotinu.
 


Poměr PG VGNosné složky liquidu (PG a VG)

Ve třetí části si řekneme ještě něco o nosných látkách, které jsou v e-liquidu obsaženy a na jejichž zvoleném poměru také velmi záleží. Jedná se o dvě základní látky, a to je Propylenglycol (PG) a Vegetable Glycerin (VG).

Obecně můžeme říci, že PG je oproti VG řidší. Výhodou složky PG je to, že daleko lépe nese chuť neboli danou chuť lépe prokresluje. Nevýhodou PG je skutečnost, že dělá dým méně výrazný, méně hustý či chcete-li méně „výživný“.

Oproti tomu VG nebo chcete-li kapalina se složkou VG má daleko hustší konzistenci, při pohledu je podobná hustému oleji. VG má tu výhodu, že tvoří nádherný hustý dým, nevýhodou je skutečnost, že potlačuje chuť liquidu, resp. příchuť, kterou daný liquid obsahuje. Čím více složky VG liquid obsahuje, tím více příchutě se musí do něj přidat, aby se chuť naplno projevila. Záleží samozřejmě také na kvalitě dané příchutě, neboť nekvalitní příchuť více zanáší spirálku atomizéru jejími částicemi a ten tak chuť liquidu tak dobře neprokreslí.

Proto se většinou nepoužívají liquidy, které obsahují ve 100% složku PG nebo naopak složku VG, ale používají se liquidy s určitými poměry těchto složek. Nejčastější a řekněme ideální poměr PG a VG je 50/50, kdy dochází k určité vyváženosti dýmivosti a chutě liquidu. Existuje však celá škála poměrů PG a VG, kdy čím více obsahuje liquid složky PG, tím lepší je vykreslení chuti a na druhou stranu menší dýmivost a zase naopak. Pokud však máte např. kvalitní originální liquid s poměrem PG/VG 20/80, pak i těch 20% složky PG je dostatečných na to, aby Vám to chuť liquidu, resp. příchutě dostatečně vykreslilo a navíc díky 80% složky VG vám bude tento liquid produkovat také krásný hustý dým.

Pro začátečníky, kteří přecházejí z klasických cigaret na cigarety elektronické, však doporučuji alespoň z počátku zvolit liquid s poměrem PG/VG oněch 50/50, abyste měli z tohoto nového typu kouření uspokojivý zážitek v podobě dostatečně hustého dýmu a zároveň dobře prokreslené chuti liquidu. Později můžete s poměry PG a VG různě experimentovat a postupně tak zjistit, jaký poměr PG a VG Vám nejvíce vyhovuje.

 

 

Tipy na závěr:

1. Pro správný výběr liquidu je důležitý také výkon Vaší e-cigarety. Platí, že čím vyšší výkon Vaše e-cigareta má, tím nižší koncentrace nikotinu v liquidu Vám postačí. Vyšší sílu nikotinu u e-liquidu tedy zvolíte pokud používáte klasické e-cigarety typu eGo, nejslabší naopak u těch nejvýkonnějších gripů.

2. Doporučujeme před použitím nechat náplň odstát 24-48 hodin při pokojové teplotě.

3. Ačkoliv je nikotin toxická látka, otrava vám při vapingu prakticky nehrozí, neboť smrtelná dávka pro člověka se pohybuje mezi 30-60 mg. Pokud však vapujete příliš často, může dojít poměrně snadno k předávkování nikotinem, proto užívejte liquidy s vyšším obsahem nikotinu s mírou.

4. Náplně do e-cigaret uchovávejte v chladu a temnu a samozřejmě mimo dosah dětí.