OPĚT SKLADEM!! OPĚT JSME NASKLADNILI PARÁDNÍ MÓD LOST VAPE THELEMA QUEST SOLO 100W

E-liquid (tekutá náplň)

eliquidy-banner

Co je e-liquid, co obsahuje, jaké jsou druhy náplní a co je to nikotinová sůl? Ne každá náplň je vhodná pro každou e-cigaretu, výběru liquidu je proto třeba věnovat určitou pozornost.

 
1. Co je e-liquid?
Jedná se o tekutou náplň, kterou se plní elektronická cigareta. V té vlivem zahřívání dojde k její přeměně v páru, kterou e-kuřák vdechuje. Označení e-liquid (případně jen liquid) je převzato z angličtiny a v překladu znamená e-kapalina. Přívlastek "e" pak kopíruje výraz "elektronická (cigareta)".
 

 
2. Jaké látky e-liquid obsahuje?
Nemůžeme zde hovořit o všech liquidech obecně, neboť platí, že na trhu lze narazit jak na padělky originálních výrobců (např. Liqua), tak také na náplně neoznačené s neznámým původem a složením. Zvážení používání takovýchto náplní je jistě na místě, neboť není známo co obsahují a zda tedy nejsou zdravotně závadné.
Náplně značkových výrobců jsou podrobovány testování světovými autorizačními orgány a následně jsou jimi vystavovány příslušné certifikáty.

Složení originálních značkových náplní je vždy deklarováno na etiketě a základní složky jsou v podstatě u všech značek stejné. Jsou to:
a) propylen glykol (PG)
b) rostlinný glycerin (VG - vegetable glycerin)
c) ochucující složka (aroma)
d) voda
e) nikotin 
(u beznikotinových variant není přítomen)
 

 
3. Více o složkách e-liquidu 
ad a) propylen glykol (PG) - jedná se o přísadu, která v náplni plní funkci zvýrazňovače chuti. Je zdraví naprosto neškodná a používá se v medicíně, kosmetice (mýdlech...), potravinách, zubních pastách, ústních vodách apod. Americký vládní úřad pro kontrolu potravin a léčiv FDA (více o něm zde) označuje propylenglykol jako "všeobecně považovaný za bezpečný" pro použití v potravinách, kosmetice a léčivech. Obsažen je i v dětských sirupech jako je např. Hedelix (viz. složení).
Je dokonce známo, jaký vliv mají výpary propylenglygolu na organismus při dlouhodobé inhalaci (vdechování), což přesně odpovídá inhalaci při e-kouření. Odborná studie na toto téma  proběhla v USA se závěrem, že "vzduch obsahující tyto páry je zcela neškodný". Testované opice a krysy byly trvale vystaveny masivním koncentracím těchto par po dobu 12 až 18 měsíců. Po následném vykonání pitvy a rozsáhlé histologické studii plic nebyly nalezeny žádné nežádoucí změny. Stejně tak ledviny, játra, slezina i kostní dřeň byly normální. Celou studii si můžete v anglickém jazyce přečíst na odborném zahraničním serveru zde (přeloženo on-line pomocí google překladače zde).
Více o propylenglykolu si můžete přečíst např na wikipedii.

ad b) vegetable glycerin (VG) - jinak též rostlinný glycerin (glycerol) zajišťuje zejména dýmivost. Opět se jedná o zdraví neškodnou látku používanou v kosmetických výrobcích, zubních pastách, léčivech, žvýkačkách, pro úpravu nápojů, jako sladidlo např. ve šlehačkách, jako změkčovadlo želé a jiných cukrovinek atp. V lékařství se užívá jako přísada infuzí, ke snižování nitroočního tlaku, ve formě glycerinových čípků nebo jako součást klystýrů.
Více o glycerinu si můžete přečíst např na wikipedii.

ad c) aroma - jedná se o ochucující přísadu, která dává liquidu konkrétní příchuť, jakých může být nespočet od tabákových přes ovocné, nápojové, dezertní a další.

ad e) nikotin - je v náplni obsažen v různých koncentracích od nulové až po silnou. Jedná se přitom o čistý přírodní nikotin, který se získává extrakcí z tabákových listů.
 

 
4. Mohu věřit zdravotní nezávadnosti liquidů?
Jak již bylo zmíněno, velmi doporučujeme zvážit používání neznámých, neoznačených, či podezřele levných náplní např. z tržnic. Přítomnost padělků originálních náplní na českém trhu dokládá např. tisková zpráva celního úřadu o zachycených padělcích zde či zde. Je třeba si uvědomit, že látky obsažené v liquidu se po jeho odpaření v e-cigaretě přenáší spolu s párou do těla uživatele. Je to tedy právě kvalita náplně, co činí z celé e-cigarety zdravotně nezávadnou alternativu papírové cigarety. Bylo by tedy kontraproduktivní používat e-cigaretu, ovšem se zdravotně závadnou náplní.
 

5. Dělení liqudů dle intenzity nikotinu
Množství (koncentrace, intenzita) nikotinu obsaženého v náplni se vyjadřuje jednotkou mg/ml. Pokud je tedy uvedena intenzita liquidu např. 8mg/ml, znamená to, že v jednom mililitru náplně se nachází 8 miligramů nikotinu.
E-liquidy se vyrábí v různých intenzitách od zcela nulové (nikotin není vůbec přítomen) přes slabou a střední až po silnou. Setkat se tak můžeme s poměrně širokou škálou koncentrací jako 0/3/6/8/11/12/18/20 mg/ml nebo i jinými.
Každý e-kuřák (vaper) si tak bez problémů vybere takovou sílu nikotinu, která mu bude nejlépe vyhovovat.
 

 
6. Dělení liquidů dle poměru látek PG a VG
Jak již víme, složka PG je spíše nositelem chuti, kdežto složka VG zajišťuje dýmivost. Různý poměr těchto dvou hlavních složek pak tvoří charakter náplně a předurčují ji pro konkrétní použití.
Větší zastoupení složky PG má za následek, že náplň bude mít intenzivnější chuť a bude řidší konzistence. Tyto vlastnosti jsou vhodné pro použití tehdy, kdy používáte žhavící hlavy s odpory cca nad 1.0ohm. Vhodný je např. poměr PG/VG=35/65.
Větší zastoupení složky VG pak vytváří hustší liquid s vyšší dýmivostí. Takovýto je vhodný pro sub-ohmové vapování s velmi nízkými odpory cca pod 1.0ohm. Jelikož se při něm vytváří intenzivnější teplo, řídké liquidy by mohly způsobovat problémy v podobě "prskání" do úst či protékání. Obecně se pro sub-ohm vaping doporučuje zastoupení složky VG alespoň v míře 50%. 
 

 
7. Náplně s nikotinovou solí
Specifické vlastnosti mají inovativní náplně, které namísto separovaného (volného) nikotinu obsahují nikotinovou sůl (nicotine salt liquidy). Ty jsou určeny primárně pro tzv. POD systémy a podobně malá, méně výkonná zařízení. V naší nabídce je naleznete liquidy s nikotinovou solí od více výrobců.
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení