Máme pro vás nové nicsalt liquidy Aroma King. Výrazné a nezapomenutelné příchutě, všechny skladem s okamžitým dodáním!

E-liquid (tekutá náplň)

eliquidy-banner

Co je e-liquid, co obsahuje, jaké jsou druhy náplní a co je to nikotinová sůl? Ne každá náplň je vhodná pro každou e-cigaretu, výběru liquidu je proto třeba věnovat určitou pozornost.

 
1. Co je e-liquid?
Jedná se o tekutou náplň, kterou se plní elektronická cigareta. V té vlivem zahřívání dojde k její přeměně v páru, kterou e-kuřák vdechuje. Označení e-liquid (případně jen liquid) je převzato z angličtiny a v překladu znamená e-kapalina. Přívlastek "e" pak kopíruje výraz "elektronická (cigareta)".
 

 
2. Jaké látky e-liquid obsahuje?
Nemůžeme zde hovořit o všech liquidech obecně, neboť platí, že na trhu lze narazit jak na padělky originálních výrobců (např. Liqua), tak také na náplně neoznačené s neznámým původem a složením. Zvážení používání takovýchto náplní je jistě na místě, neboť není známo co obsahují a zda tedy nejsou zdravotně závadné.
Náplně značkových výrobců jsou podrobovány testování světovými autorizačními orgány a následně jsou jimi vystavovány příslušné certifikáty.

Složení originálních značkových náplní je vždy deklarováno na etiketě a základní složky jsou v podstatě u všech značek stejné. Jsou to:
a) propylen glykol (PG)
b) rostlinný glycerin (VG - vegetable glycerin)
c) ochucující složka (aroma)
d) voda
e) nikotin 
(u beznikotinových variant není přítomen)
 

 
3. Více o složkách e-liquidu 
ad a) propylen glykol (PG) - jedná se o přísadu, která v náplni plní funkci zvýrazňovače chuti. Je zdraví naprosto neškodná a používá se v medicíně, kosmetice (mýdlech...), potravinách, zubních pastách, ústních vodách apod. Americký vládní úřad pro kontrolu potravin a léčiv FDA označuje propylenglykol jako "všeobecně považovaný za bezpečný" pro použití v potravinách, kosmetice a léčivech. Obsažen je i v dětských sirupech jako je např. Hedelix (viz. složení).
Je dokonce známo, jaký vliv mají výpary propylenglygolu na organismus při dlouhodobé inhalaci (vdechování), což přesně odpovídá inhalaci při e-kouření. Odborná studie na toto téma  proběhla v USA se závěrem, že "vzduch obsahující tyto páry je zcela neškodný". Testované opice a krysy byly trvale vystaveny masivním koncentracím těchto par po dobu 12 až 18 měsíců. Po následném vykonání pitvy a rozsáhlé histologické studii plic nebyly nalezeny žádné nežádoucí změny. Stejně tak ledviny, játra, slezina i kostní dřeň byly normální. Celou studii si můžete v anglickém jazyce přečíst na odborném zahraničním serveru zde.
Více o propylenglykolu si můžete přečíst např na wikipedii.

ad b) vegetable glycerin (VG) - jinak též rostlinný glycerin (glycerol) zajišťuje zejména dýmivost. Opět se jedná o zdraví neškodnou látku používanou v kosmetických výrobcích, zubních pastách, léčivech, žvýkačkách, pro úpravu nápojů, jako sladidlo např. ve šlehačkách, jako změkčovadlo želé a jiných cukrovinek atp. V lékařství se užívá jako přísada infuzí, ke snižování nitroočního tlaku, ve formě glycerinových čípků nebo jako součást klystýrů.
Více o glycerinu si můžete přečíst např na wikipedii.

ad c) aroma - jedná se o ochucující přísadu, která dává liquidu konkrétní příchuť, jakých může být nespočet od tabákových přes ovocné, nápojové, dezertní a další.

ad e) nikotin - je v náplni obsažen v různých koncentracích od nulové až po silnou. Jedná se přitom o čistý přírodní nikotin, který se získává extrakcí z tabákových listů.
 

 
4. Mohu věřit zdravotní nezávadnosti liquidů?
Jak již bylo zmíněno, velmi doporučujeme zvážit používání neznámých, neoznačených, či podezřele levných náplní např. z tržnic. Přítomnost padělků originálních náplní na českém trhu dokládá např. tisková zpráva celního úřadu o zachycených padělcích zde či zde. Je třeba si uvědomit, že látky obsažené v liquidu se po jeho odpaření v e-cigaretě přenáší spolu s párou do těla uživatele. Je to tedy právě kvalita náplně, co činí z celé e-cigarety zdravotně nezávadnou alternativu papírové cigarety. Bylo by tedy kontraproduktivní používat e-cigaretu, ovšem se zdravotně závadnou náplní.
 

5. Dělení liqudů dle intenzity nikotinu
Množství (koncentrace, intenzita) nikotinu obsaženého v náplni se vyjadřuje jednotkou mg/ml. Pokud je tedy uvedena intenzita liquidu např. 8mg/ml, znamená to, že v jednom mililitru náplně se nachází 8 miligramů nikotinu.
E-liquidy se vyrábí v různých intenzitách od zcela nulové (nikotin není vůbec přítomen) přes slabou a střední až po silnou. Setkat se tak můžeme s poměrně širokou škálou koncentrací jako 0/3/6/8/11/12/18/20 mg/ml nebo i jinými.
Každý e-kuřák (vaper) si tak bez problémů vybere takovou sílu nikotinu, která mu bude nejlépe vyhovovat.
 

 
6. Dělení liquidů dle poměru látek PG a VG
Jak již víme, složka PG je spíše nositelem chuti, kdežto složka VG zajišťuje dýmivost. Různý poměr těchto dvou hlavních složek pak tvoří charakter náplně a předurčují ji pro konkrétní použití.
Větší zastoupení složky PG má za následek, že náplň bude mít intenzivnější chuť a bude řidší konzistence. Tyto vlastnosti jsou vhodné pro použití tehdy, kdy používáte žhavící hlavy s odpory cca nad 1.0ohm. Vhodný je např. poměr PG/VG=35/65.
Větší zastoupení složky VG pak vytváří hustší liquid s vyšší dýmivostí. Takovýto je vhodný pro sub-ohmové vapování s velmi nízkými odpory cca pod 1.0ohm. Jelikož se při něm vytváří intenzivnější teplo, řídké liquidy by mohly způsobovat problémy v podobě "prskání" do úst či protékání. Obecně se pro sub-ohm vaping doporučuje zastoupení složky VG alespoň v míře 50%. 
 

 
7. Náplně s nikotinovou solí
Specifické vlastnosti mají inovativní náplně, které namísto separovaného (volného) nikotinu obsahují nikotinovou sůl (nicotine salt liquidy). Ty jsou určeny primárně pro tzv. POD systémy a podobně malá, méně výkonná zařízení. V naší nabídce je naleznete liquidy s nikotinovou solí od více výrobců.