České liquidy FRUTIE s věrným podáním chuti rozmanitých ovocných příchutí.

Vyměňte tabák za e-cigaretu, radí britští lékaři

e-cigareta versus cigaretaAnglická vládní agentura Public Health England mění kritický názor zaměstnavatelů na e-cigarety. Tento poradní orgán jim ve své expertní zprávě doporučil přehodnotit současný postoj vůči elektronickým cigaretám tak, aby kuřáci byli více motivováni přestat holdovat běžným cigaretám. Firmy a úřady například vyzývá k tomu, aby nenutili vyznavače e-cigaret chodit do kuřáckých místností, ale místo toho jim budovali samostatné místnosti. Stanovisko přišlo po zveřejnění výzkumu, který konstatoval, že e-cigarety jsou ve srovnání s nimi až o 95 procent méně škodlivé.

"Máme důkazy o tom, že vaping je mnohem méně škodlivý pro lidské zdraví než kouření. Elektronické cigarety navíc pomáhají mnohým lidem s ním přestat," vysvětlil profesor Kevin Fenton, ředitel Public Health England (PHE). Aby se nadále účinně předcházelo nejasnostem a nedorozuměním, doporučila agentura vyhýbat se v debatě o e-cigaretách výrazům spojeným s klasickým kouřením. Z těchto důvodů se objevuje nový výraz vaping (vapování), které přesněji vystihuje podstatu užívání e-cigaret, kterou není spalování tabáku, ale pouze odpařování speciálních kapalných směsí, které mohou, ale nemusí obsahovat nikotin. Konzumenti následně vydechují pouze vodní páru.


E-cigarety odděleně od tabáku

Doporučující zpráva britské vládní agentury dále navrhuje, aby zaměstnavatelé vyhradili konzumentům e-cigaret zvláštní prostory, respektive aby je nenutili sdílet kuřárny s kuřáky tradičních cigaret. "Mohlo by to vážně podkopat jejich snahu zbavit se závislosti na běžných cigaretách," píše se ve zprávě agentury. "Je důležité, aby se co nejvíce kuřáků přeorientovalo na vaping, který je v mnoha ohledech méně škodlivou variantou konzumace nikotinu," uvádí se v dokumentu.

Sdružení výrobců elektronických cigaret ECITEA názor zdravotnické agentury vítá. "Doporučení jsou pragmatická a rozumná. Pokud je zaměstnavatelé přijmou, podpoří tak zdraví svých zaměstnanců. Rozumným přístupem k užívání e-cigaret navíc podpoří motivaci lidí přestat s kouřením klasických cigaret a zvolit bezpečnější variantu v podobě vapování," uvedl Tom Pruen, ředitel pro vědu a výzkum v ECITEA s tím, že konečným důsledkem bude vedle spokojenějších zaměstnanců i zlepšení veřejného zdraví v souvislosti s poklesem kuřáctví.

Zdroj: www.tyden.cz