AKCE: Doručení na výdejní místa PPL za pouhých 35 Kč!! Při nákupu od 1 000 Kč je veškerá doprava u nás samozřejmě zcela ZDARMA!

Obsahuje vapování nějaké kalorie?

V dnešní době je vapování stále populárnějším způsobem relaxace, ale mohou vapovací zařízení přidat kalorie do vašeho života? Přečtěte si následující článek, abyste získali odpovědi a lépe porozuměli vlivu vapování na váš denní příjem kalorií.

Vaping, neboli používání elektronických cigaret, může být alternativou k tradičnímu kouření, ale co se týče kalorií, jak to vlastně funguje?

Co obsahuje vape e-liquid?

Vape liquid, někdy nazýván e-liquid nebo juice, je klíčovým prvkem ve vapovacích zařízeních. Tento liquid bývá obvykle složen z několika základních ingrediencí, které neobsahují kalorie:

 • Propylenglykol (PG) a Glykol (VG): Tyto látky jsou často používány jako nosiče pro aromatické látky ve vape liquidu. Neobsahují kalorie a jsou běžně používány v potravinářství.
 • Aromatické látky: Aby se vytvořila příjemná chuť, přidávají se do vape liquidu aromatické látky. I tyto složky obvykle neobsahují kalorie.
 • Nikotin: Pokud používáte vape liquid s nikotinem, je důležité si uvědomit, že nikotin samotný nemá významné kalorické hodnoty.

Může vapování ovlivnit chuť k jídlu?

I když vape liquid sám o sobě neobsahuje kalorie, vapování může mít nepřímý vliv na chuťové pohárky. Někteří uživatelé uvádějí, že vapování může dočasně ovlivnit chuť a zážitek ze stravy. To může vést k dojmu, že jídlo chutná jinak, i když nedochází ke skutečnému přidání kalorií.

Nikotin a metabolismus

Nikotin může mít vliv na metabolismus a energetickou spotřebu. Někteří lidé pozorují, že při kouření nebo vapování se může změnit chuť k jídlu nebo dojít k úpravám v jídelních návycích. Tyto změny však nejsou přímo spojeny s přídavkem kalorií ze samotného vapování.

Ovlivňuje vapování moji fyzickou zdatnost?

 1. Nikotin a kardiovaskulární zdraví

Nikotin, obsažený v některých vape produktech, může mít vliv na kardiovaskulární systém. Je známo, že nikotin zvyšuje srdeční frekvenci a krevní tlak. Pokud se věnujete pravidelnému cvičení nebo sportu, může toto zvýšení srdeční frekvence ovlivnit váš výkon.

 1. Dehydratace

Vapování může způsobit dehydrataci, a to především u některých lidí. Nedostatečná hydratace může mít negativní vliv na fyzickou kondici a energetický výkon. Je důležité zajistit dostatečný příjem tekutin, zejména při vapování.

 1. Vliv na dýchací systém

I když vapování nezpůsobuje podobné problémy dýchacího systému jako kouření, někteří lidé mohou pocítit podráždění dýchacích cest. To může ovlivnit schopnost dostatečného dýchání během fyzické aktivity.

 1. Psychologický aspekt

Vapování může mít i psychologický vliv na fyzickou zdatnost. Někteří lidé mohou pociťovat změny ve stresu, úzkosti nebo koncentraci, což může ovlivnit jejich ochotu cvičit a úroveň aktivity.

Zatímco vapování může mít některé vlivy na fyzickou zdatnost, není to jednoznačná rovnice. Je důležité vzít v úvahu individuální faktory, jako je citlivost na nikotin, a vést zdravý a vyvážený životní styl. Pokud máte obavy nebo zaznamenáte jakékoli změny, je vhodné konzultovat s lékařem nebo odborníkem na zdravotní péči.

Často kladené dotazy

 • Může vapování způsobit nárůst hmotnosti?
  Vaping samotný nemá za úkol přidávat kalorie do vašeho denního příjmu. Nicméně, jak bylo zmíněno, může mít nikotin vliv na chuť k jídlu a metabolismus. V některých případech může změna životního stylu, včetně přechodu na vapování, mít vliv na hmotnost jednotlivce.
 • Může vapování bránit zlepšení fyzické kondice?
  Vapování samo o sobě nemusí přímo bránit zlepšení fyzické kondice. Klíčovým faktorem je, jaké množství nikotinu přijímáte a jak vaše tělo na něj reaguje. Je vždy vhodné konzultovat s odborníkem a sledovat, jaké mohou být individuální vlivy vapování na váš zdravotní stav.

Celkově vzato, vaping samotný není zdrojem kalorií. Vape liquid obsahuje látky, které obvykle nejsou energetickým zdrojem. Pokud se však zabýváte otázkou hmotnosti a životního stylu, je vždy dobré konzultovat s odborníkem nebo se řídit individuálními potřebami svého těla.