AKCE: Doručení na výdejní místa PPL za pouhých 35 Kč!! Při nákupu od 1 000 Kč je veškerá doprava u nás samozřejmě zcela ZDARMA!

Co se stane v těle, když přestanu kouřit?

Přestat kouřit cigaretu je jedním z nejlepších rozhodnutí, která můžete pro své zdraví udělat. Kuřáctví má mnoho negativních dopadů na tělo, a přestání kouření může mít okamžité i dlouhodobé přínosy pro vaše zdraví. V tomto článku se podíváme na to, co se stane v těle, když přestanete kouřit.

Proč přestat kouřitZdroj: https://unsplash.com/photos/person-holding-white-cigarette-stick-Pdty4SxW-2E

Okamžité přínosy

Ihned poté, co přestanete kouřit cigaretu, začne vaše tělo reagovat na zlepšení zdraví:

 • Snížení srdeční frekvence: Během prvních 20 minut se snižuje srdeční frekvence a krevní tlak, což snižuje riziko srdečních chorob.
 • Normalizace kyslíku v krvi: Do 8 hodin po přestání kouření se kyslík v krvi normalizuje a uživatelé začínají pociťovat zlepšení dýchání.
 • Snížení úrovně oxidu uhelnatého v krvi: Do 24 hodin se snižuje úroveň oxidu uhelnatého v krvi, což zlepšuje cévní zdraví.

Krátkodobé přínosy

Během prvních dnů a týdnů po přestání kouření začnete pociťovat další pozitivní změny:

 • Zlepšení čichu a chuti: Do několika dní se začíná zlepšovat smyslové vnímání, včetně lepšího čichu a chuti.
 • Zlepšení dýchání: Do několika týdnů se snižuje kašel a pocit dušnosti, což znamená lepší dýchání a vytrvalost.
 • Zvýšená energie: Během několika týdnů po přestání kouření začnete pociťovat zvýšenou energii a vitalitu.

Dlouhodobé přínosy

Přestání kouření má také mnoho dlouhodobých přínosů pro vaše zdraví:

 • Snížené riziko srdečních chorob: Přestání kouření snižuje riziko srdečních chorob a infarktu, a to i u dlouhodobých kuřáků.
 • Snížené riziko rakoviny: Přestání kouření snižuje riziko vzniku různých typů rakoviny, včetně rakoviny plic, ústní dutiny, hrtanu a dalších.
 • Zlepšení celkového zdraví: Přestání kouření má pozitivní vliv na celkové zdraví a zvyšuje očekávanou délku života.

Podpora abstinence

Přestože přestání kouření má mnoho pozitivních přínosů, může být obtížné zůstat abstinentní. Existují však různé způsoby, jak zvýšit svou šanci na úspěch:

 • Podpora a motivace: Hledání podpory od rodiny, přátel a profesionálních zdravotnických pracovníků může být klíčem k úspěšné abstinenci.
 • Léčba nikotinovou náhradou: Nikotinová náhrada v podobě náplastí, žvýkaček nebo nikotinových inhalátorů může pomoci zmírnit abstinenční příznaky.
 • Farmakoterapie: Existují léky, jako jsou bupropion a vareniklin, které mohou pomoci snížit touhu po kouření a zmírnit abstinenční příznaky.

 

Může vaping pomoci přestat kouřit?

Ano, vaping může být účinným nástrojem k pomoci při přestání kouření cigaret pro mnoho lidí. Existuje mnoho důvodů, proč vaping může být účinnou alternativou k tradičním cigaretám:

1. Nahrazení nikotinové závislosti

Jedním z hlavních důvodů, proč lidé kouří cigarety, je závislost na nikotinu. Vaping umožňuje uživatelům přijímat nikotin bez spalování tabáku, karcinogenních látek a toxických chemikálií, které jsou obsaženy v cigaretovém kouři. To umožňuje uživatelům uspokojit svou touhu po nikotinu, aniž by se vystavovali škodlivým účinkům kouření.

2. Podpora snížení spotřeby nikotinu

Vaping také umožňuje uživatelům postupně snižovat obsah nikotinu ve svém e-liquidu. Existují e-liquidy s různými koncentracemi nikotinu, a uživatelé mohou postupně snižovat obsah nikotinu, až dosáhnou e-liquidu bez nikotinu. Tento postupný přístup umožňuje tělu postupně snižovat závislost na nikotinu a minimalizovat abstinenční příznaky.

3. Zvládání abstinenčních příznaků

Při přestání kouření cigaret mohou uživatelé čelit různým abstinenčním příznakům, včetně touhy po cigaretě, podrážděnosti, úzkosti a deprese. Vaping může pomoci zmírnit tyto příznaky tím, že poskytuje alternativu k cigaretám a umožňuje uživatelům udržovat svou zvyklost kouření.

4. Změna chování a rituálů

Kouření cigaret často zahrnuje nejen fyzickou závislost na nikotinu, ale také psychologickou závislost spojenou s chováním a rituály spojenými s kouřením. Vaping může pomoci uživatelům změnit své chování a rituály tím, že poskytuje alternativní způsob užívání nikotinu bez spalování tabáku.

I když je vaping účinným nástrojem k přestání kouření cigaret pro mnoho lidí, je důležité si uvědomit, že každý jedinec je odlišný a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Je důležité být otevřený různým metodám a najít to, co nejlépe vyhovuje vašim potřebám a preferencím. Pokud váháte ohledně použití vapingu k přestání kouření, můžete se poradit se svým lékařem nebo odborníkem na zdraví, kteří vám mohou poskytnout informace a doporučení.

Přestání kouření má mnoho pozitivních přínosů pro zdraví, jak okamžitých, tak i dlouhodobých. I když to může být obtížné, přestání kouření je jedním z nejlepších kroků, které můžete udělat pro své zdraví a celkový životní styl. S podporou, motivací a vhodnou léčbou je možné dosáhnout úspěšné abstinence a začít žít zdravější a šťastnější život.